Ból podczas stosunku - dyspareunia

Nawet najgorętsze temperamenty i największe libido mogą osłabić nieproszeni w sypialni goście - jednym z najbardziej uporczywych jest towarzyszący nam ból podczas stosunku. Skąd się bierze i jakie są jego przyczyny? Jak z nim walczyć i poprawić komfort podczas współżycia? Dyspareunia to ból okolic intymnych występujący w trakcie stosunku, któremu może towarzyszyć krwawienie wynikające z mechanicznego uszkodzenia wysuszonej śluzówki pochwy.

ból przy stosunku, suchość pochwy, pieczenie pochwy, infekcjeintymne, hydrovag, globulki dpopochwowe

Przyczyny dyspareunii są różne:

  • przy pierwszych kontaktach seksualnych bolesność oraz krwawienie mogą być spowodowane przerwaniem błony dziewiczej, brakiem nawilżenia pochwy wynikającym ze stresu lub niedojrzałości do aktywności seksualnej;
  • w okresie rozrodczym bolesne stosunki mogą być spowodowane infekcją intymną lub przez suchość pochwy powstałą na skutek: przyjmowania leków, długotrwałego stresu, intensywnych treningów fizycznych, leczenia ginekologicznego. Dyspareunia pojawia się niekiedy po porodzie oraz w czasie zmian związanych z menopauzą. może też pojawić się po porodzie oraz w okresie okołomenopauzalnym; ból podczas stosunku może mieć przyczyny o charakterze psychologicznym;
  • ból podczas stosunku może mieć przyczyny o charakterze psychologicznym;

Podstępne zapalenie czy objawy grzybicy?

Powodów nieprzyjemnych doznań podczas stosunku może być wiele. Niezależnie od ich pochodzenia, zawsze należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, ponieważ tylko on może postawić pewną diagnozę i zlecić leczenie farmakologiczne. Za ból podczas stosunku odpowiedzialna może być grzybica, której objawami, oprócz, bólu są uciążliwe pieczenie, swędzenie i, określane jako serowate, białe i grudkowate upławy. W tym wypadku, poza zastosowaniem się do zaleceń specjalisty, warto sprawdzić domowe sposoby na uśmierzenie objawów - często sprzymierzeńcem jest po prostu zmiana diety i wzbogacenie jej w produkty z żywymi kulturami bakterii oraz ograniczenie słodkich owoców czy dosładzanych napojów. Doraźną ulgę mogą przynieść także środki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne w każdej aptece czy też pałeczki kwasu mlekowego.

Suchość, która utrudnia satysfakcję

Zdarza się, że przyczyną dyskomfortu podczas uprawiania seksu jest niewystarczające nawilżenie pochwy - łatwo zdiagnozować tę przypadłość, ponieważ prócz dyskomfortu odczuwalne jest również wrażenie tarcia i pieczenie podczas stosunku sromu oraz pochwy. Jakie leczenie należy wtedy podjąć? Niezbędna jest wizyta u lekarza, który wykluczy nieprawidłowości budowy anatomicznej i zaleci stosowanie odpowiednich leków. Ulgę przynieść mogą również środki nawilżające. Wybór tego typu preparatów jest dość spory, można wybierać spośród żeli czy też globulek dopochwowych (np. HydroVag).

Wina po stronie hormonów

Kobiecy organizm jest niezwykle czułą maszyną, za której prawidłową pracę opowiada gospodarka hormonalna. Czynniki takie jak stres, zmiana klimatu czy okres cyklu miesięcznego, regulują nie tylko naturalne wydzieliny, ale odpowiadają za suchość pochwy czy właśnie ból lub pieczenie podczas stosunku. Tutaj, podobnie jak w innych przypadkach, warto skonsultować się z ginekologiem, a doraźnie walczyć z kłopotliwymi objawami stosując leki dostępne bez recepty.

Problem w wielkości czy kwestia nastawienia?

Jeśli uda się nam wykluczyć wszelkie zmiany chorobowe i zapalenie okolic intymnych, przyczyną może być po prostu zbyt głęboka i intensywna penetracja - rozmowa z partnerem i wprowadzenie pozycji seksualnych, w których członek jest wprowadzany na mniejszą głębokość, może okazać się panaceum na dolegliwości. Być może istota kłopotów leży w psychice - wtedy żaden farmakologiczny środek nie zastąpi leczenia duszy. Pomoc natomiast przyniesie wizyta u lekarza psychologii czy seksuologii.

Niezależnie od powodów, które sprawiają, że nie możemy cieszyć się współżyciem, warto zadbać o szybkie rozwiązanie problemu - choćby po to, aby skupić się na przyjemności, a nie na łagodzeniu bólu.

Bez względu na przyczyny bolesnych stosunków należy jak najszybciej je usunąć! Warto jest wesprzeć się konsultacją ginekologiczną, w niektórych sytuacjach wskazana jest wizyta u seksuologa. Warto również pamiętać o stosowaniu preparatów ginekologicznych dostępnych w aptekach, które nawilżają i regenerują wysuszona śluzówkę pochwy, dzięki czemu niwelują dyskomfort.