Gdy nadchodzi menopauza – jak sobie z nią radzić?

with Brak komentarzy

Zwykle dzieje się to po 45. roku życia: czas regularnego miesiączkowania dobiega końca, a pojawiają się zburzenia jego rytmu oraz szereg dolegliwości. To menopauza, czyli klimakterium.

Objawy menopauzy

Narasta poczucie zmęczenia i braku energii. Mogą się pojawić napady gorąca, zaburzenia rytmu serca, depresja, wahania nastrojów, obniżenie libido i zaburzenia snu. To w psychice.Organizm natomiast sygnalizuje klimakterium takimi objawami jak zapalenie lub suchość pochwy, ból podczas stosunku, swędzenie, wydzielina z dróg rodnych, zapalenie dróg moczowych albo nietrzymanie moczu. Może też pojawić się grzybica.

Klimakterium daje w kość

Dosłownie i w przenośni: kobietę mogą boleć kości i stawy, ba, pojawia się nawet ryzyko osteoporozy, czyli ubytku masy kostnej i zwiększonej podatności na złamania. Przekwitanie daje się też we znaki otoczeniu: kobieta może się stać drażliwa, wybuchowa i konfliktowa. Czasem otoczenie kobiety zauważa zmiany wcześniej niż ona sama.

Po pierwsze – ginekolog

Objawy i skutki menopauzy można jednak leczyć, a przynajmniej skutecznie złagodzić. Bardzo ważna jest zatem wizyta u ginekologa, który może zastosować leczenie hormonalne (np. w postaci tabletek antykoncepcyjnych) albo tzw. HTZ – hormonalną terapię zastępczą. Musi jednak ustalić, czy nie ma do niej przeciwwskazań.

Nastrojowi też można pomóc

Jeśli menopauzie towarzyszą silne dolegliwości psychiczne, wskazana może być wizyta u psychiatry. Może on podać leki znoszące zaburzenia snu albo dobrać środki antydepresyjne, które zapobiegną obniżeniu nastroju i utracie energii. Czasem wskazana będzie psychoterapia. Leczenie to jednak nie wszystko: dobrą formę można odbudować i stymulować odpowiednią dietą oraz ruchem na świeżym powietrzu. Spacery, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie pomogą nie tylko w utrzymaniu formy fizycznej i psychicznej: zapobiegną też tyciu, niestety często towarzyszącemu klimakterium.

Jedz na zdrowie

Niebagatelną rolę w zwalczaniu objawów i skutków menopauzy odgrywa odpowiednia dieta. Najważniejsze, by radykalnie obniżyć spożycie tłuszczów, które u przekwitającej kobiety wywołują ryzyko miażdżycy. Eksperci zalecają natomiast warzywa, zwłaszcza surowe. Wypłukującą magnez z organizmu kawę warto zastąpić sokami owocowymi. Na stół powinno trafiać mleko i przetwory mleczne oraz wszystkie produkty bogate w wapń i białko. Cennymi składnikami diety są ponadto ryby morskie (łosoś, makrela i tuńczyk), drób, produkty zbożowe i orzechy.

Aktywność przedłuża młodość

Przekwitanie to dobry moment na pokonanie samej siebie i zadbanie o wzrost aktywności. Przede wszystkim ruchowej, ale nie tylko. Warto zająć się jakimś hobby, na które przez wszystkie lata zawsze brakowało czasu, można podjąć naukę – np. języka obcego, nadrobić zaległości w czytaniu, obejrzeć niewidziane dotąd filmy czy przypomnieć sobie, gdzie jest teatr. Przecież życie zaczyna się po czterdziestce, a czasem i po pięćdziesiątce…

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›